V čem jsou lepší dvě kamery Mammotion LUBA 2

3D Vision - Mammotion LUBA 2

Kamera na robotické sekačce může mít hromadu funkcí, Mammotion Luba 2 jí posunula na novou úroveň a konkurence bude mít co dělat aby jí dohnala.

Kamera Luba Mammotion

V čem je jiná? 

Kamera u Mammotion LUBA 2 je vcelku robustní a skrývá zajímavé technologie. Na první pohled si všimnete, že kamerový systém má dvojici kamer a né jen tak ledajakých. Kamery mají široký záběr 135°. Takto širokoúhlá kamera má dobrý přehled i o okolí, většina konkurence, používá kamery, které mají standardní záběr a jsou vhodné pro rozpoznávání předmětů před sebou, jako jsou hračky, stromy a další o okolí ale robot moc přehlede nemá. Díky tomu si může LUBA 2 dopočítat svojí polohu i pod stromy, kde je špatný signál GPS a nezalekne se ani úzké uličky za domem, kde nedojde signál z antény a střecha stíní signál z GPS. Jakmile robot ztratí signál, tak může ujet dalších 50m jen pomocí kamery. To je dostatečná vzdálenost, aby se robot opět chytil na GPS. Tato vzdálenost se může časem i prodloužit s přicházejícími aktualizacemi. 

Nestačí jedna kamera?

Mnohdy ano, robot s jednou kamerou a vytrénovanou AI dokáže rozpoznávat předměty, ale s jednou kamerou má robot horší představu o vzdálenosti předmětů. Dvojice kamer si dokáže vypočítat vzdálenost objektu ve 3D a přesně určit, jak daleko je daný strom a kde vzhledem k anténě se nachází. 

Mnoho robotických sekaček si vypomáhá senzorem TOF (time of flight), jedná se o chytré řešení, jak roboti s pouhou jednou kamerou dokáží vypočítat vzdálenost objektu, tento senzor se často používá u telefonů, bohužel u sekaček může být občas na obtíž. Senzor zachytává infračervené světlo, ale bohužel ostré slunce ho může zmást a to je problém, když robot seká za dne. To může vést k tomu, že se robot s TOF senzorem vyhýbá jistým místům, protože mu do senzoru zasvítilo ostré ranní slunce. 

Kamera Luba Mammotion
Kamera Luba Mammotion

Nestačí ultrazvuk?

Mnohdy ano, ultrazvukové senzory jsou spolehlivé a znáte je jako parkovací senzory u auta. Na běžných zahradách jsou tedy dostačující a LUBA 2 je taky má, avšak ultrazvukové senzory nepomůžou s dopočítáním trasy a pozice na zahradě. Je tedy větší šance, že se robot ztratí, když je horší počasí a ztrácí se signál GPS, nebo ho ruší plechová střecha domu. 

Kamera Luba Mammotion

Infografika LUBA 2

Hezkou infografiku si pro nás připravil Mammotion, kde je vše podrobně vysvětlené.