Novinky v robotice

V čem jsou lepší dvě kamery Mammotion LUBA 2

3D Vision - Mammotion LUBA 2

Kamera na robotické sekačce může mít hromadu funkcí, Mammotion Luba 2 jí posunula na novou úroveň a konkurence bude mít co dělat aby jí dohnala.

Kamera Luba Mammotion

V čem je jiná? 

Kamera u Mammotion LUBA 2 je vcelku robustní a skrývá zajímavé technologie. Na první pohled si všimnete, že kamerový systém má dvojici kamer a né jen tak ledajakých. Kamery mají široký záběr 135°. Takto širokoúhlá kamera má dobrý přehled i o okolí, většina konkurence, používá kamery, které mají standardní záběr a jsou vhodné pro rozpoznávání předmětů před sebou, jako jsou hračky, stromy a další o okolí ale robot moc přehlede nemá. Díky tomu si může LUBA 2 dopočítat svojí polohu i pod stromy, kde je špatný signál GPS a nezalekne se ani úzké uličky za domem, kde nedojde signál z antény a střecha stíní signál z GPS. Jakmile robot ztratí signál, tak může ujet dalších 50m jen pomocí kamery. To je dostatečná vzdálenost, aby se robot opět chytil na GPS. Tato vzdálenost se může časem i prodloužit s přicházejícími aktualizacemi. 

Nestačí jedna kamera?

Mnohdy ano, robot s jednou kamerou a vytrénovanou AI dokáže rozpoznávat předměty, ale s jednou kamerou má robot horší představu o vzdálenosti předmětů. Dvojice kamer si dokáže vypočítat vzdálenost objektu ve 3D a přesně určit, jak daleko je daný strom a kde vzhledem k anténě se nachází. 

Mnoho robotických sekaček si vypomáhá senzorem TOF (time of flight), jedná se o chytré řešení, jak roboti s pouhou jednou kamerou dokáží vypočítat vzdálenost objektu, tento senzor se často používá u telefonů, bohužel u sekaček může být občas na obtíž. Senzor zachytává infračervené světlo, ale bohužel ostré slunce ho může zmást a to je problém, když robot seká za dne. To může vést k tomu, že se robot s TOF senzorem vyhýbá jistým místům, protože mu do senzoru zasvítilo ostré ranní slunce. 

Kamera Luba Mammotion
Kamera Luba Mammotion

Nestačí ultrazvuk?

Mnohdy ano, ultrazvukové senzory jsou spolehlivé a znáte je jako parkovací senzory u auta. Na běžných zahradách jsou tedy dostačující a LUBA 2 je taky má, avšak ultrazvukové senzory nepomůžou s dopočítáním trasy a pozice na zahradě. Je tedy větší šance, že se robot ztratí, když je horší počasí a ztrácí se signál GPS, nebo ho ruší plechová střecha domu. 

Kamera Luba Mammotion

Infografika LUBA 2

Hezkou infografiku si pro nás připravil Mammotion, kde je vše podrobně vysvětlené. 
Nová Mammotion LUBA 2 AWD

Přichází asi nejlepší robotická sekačka do domácnosti. Mammotion LUBA 2 AWD. Nářky zákazníků byly zřejmě vyslyšeny a máme zde robustní sekačku s vysokým výkonem a hromadou nových technologií. 

Mammotion Luba AWD přišla ve třech variantách podle velikosti zahrady. Nejlevnější model 1000 se v Česku prakticky neprodával ale modely 3000 a 5000 byly oblíbené i na našem webu. Luba nabídla pohon 4X4, který dosud nabízela snad jen Husqvarna u své sekačky 435X AWD za 130 000 Kč, nebo dvojici žacích ústrojí které nabízí pouze Robomow. Specifikace prémiové konkurence navíc doplněny o navigaci kompletně bez obvodových drátů, to vše byl základ úspěchu. Kde ale Luba ztrácela byla absence kamery a nebo chybějící konektivita v podobě 4G. 

Nová řada Mammotion Luba 2

Signál až 5km od antény

Vylepšená anténa RTK dokáže pokrýt trávník až o poloměru 5km. Pokud by ale někde byl signál rušen, robot si umí pomoct dalšími triky.

Obsah balení

V balení standardně najdete robota a základní příslušenství, ale také zde je nabíječka pro odpojitelnou anténu, která může být i na druhém konci zahrady. Většinu zákazníků ale potěší hlavně sada břitů navíc.
Nová řada Mammotion Luba 2

Technické specifikace

Luba 2 AWD 10000
Luba 2 AWD 5000
Luba 2 AWD 3000
Luba 2 AWD 1000
Maximální plocha sečení
10 000 m2
5 000 m2
3 000 m2
1 000m2
Počet zón
60 30 20 10
Šířka sečení
40 cm 40 cm 40 cm 40 cm
Doba nabíjení
150 min 150 min 150 min 90 min
 
Doba sečení
180 min 180 min 180 min 120 min
Hlučnost
60 dB
Odolnost proti vodě
IP X6

Kdy?

To prozatím nevíme, ale první várka robotů už je vyrobena a míří v kontejnerech za dodavatelema. Před začátkem sezóny tedy nový model můžete čekat na našich stránkách. Bohužel hrozí, že Luba 2 bude dražší než původní model. Pokud ale nechcete na zahradě další kameru, můžete nám napsat na email: info@robotisekacky.cz a starší model vám poskytneme se slevou. 

Nová robotická sekačka Segway Navimow série i

Zcela nová řada i

Letos k nám doputuje zcela nová sekačka Segway Navimow řady i. Co nového nám série i přinese a pro koho je vůbec určená? 

Segway Navimow i se bude vyrábět ve dvou provedeních a to pro trávníky do 800m2 a 500m2. Velikostně je menší než série H, která se již prodává. Designem se dokonce trochu podobá sekačkám Gardena Sileno 750 Smart a podobným, pro které bude taky největší konkurencí. 

Důležité specifikace

Sekačka je určená pro menší zahrady, to znamená i slabší svahové schopnosti. Robot zvládne svah 30% / 16°. Co ale potěší je odolnost proti vodě IP66 to znamená ochranu proti prachu ale i proti proudu vody. Můžete tedy sekačku opláchnout vodou ale chraňte jí před bazénem a jezírky. 

Hlučnost se nám zvedla z 54 dB(A) na 58 dB(A). Sousedům to ale až tak moc vadit nebude. Stále sekačka bude tišší než robotické vysavače.

Robot pravděpodobně nebude mít senzor deště. Nepovažoval bych to za výraznou nevýhodu. Mnohdy nefungují ani u dražších sekaček. 

Rozměry: 545 × 385 × 285 mm, Váha: 10,9kg, 

Baterie: 2550 mAh u modelu i105E nebo 5100 mAh u modelu i108E. To znamená výdrž na nabití 60 minut potažmo 120 minut u dražšího modelu.

Nová řada Segway Navimow i Series

Kamera rozpoznává předměty v úhlu 140 stupňů. 

Kdy bude na trhu a za kolik?

Předpokládaný začátek prodeje bude přelom února a března. Zatím se počítá pro český trh pouze s modelem i108 pro zahrady do 800m2. Odhadovaná cena je okolo 32 599,- Kč. 

První informace o Mammotion LUBA 2

Už se to blíží a nová Mammotion Luba 2 AWD bude představena. Oficiální informace se dozvíme na CES 2024, který startuje zítra. Nyní už ale prosákly informace o nejdůležitějších změnách v robotovi. 

Více informací snad již zítra

Většinu informací se dozvíme snad již zítra po představení na CES 2024.Pokud se splní aspoň nějaké spekulace, tak Mammotion konkurenci opravdu zatopí. 

Nejlepší sekačka na trhu? Yuka Mammotion

Nejlepší sekačka na trhu? Yuka Mammotion

Blíží se nám opět sezóna sečení trávy a největší výrobci a inovátoři na tomto poli již pomalu poodhalují, co připravují. První, kdo dokonce předběhl blížící se CES (největší veletrh spotřební elektroniky), který se tradičně koná v Las Vegas a započne již 9. ledna, je firma Mammotion s konceptem Yuka. Zatím máme jen strohé informace a přesné parametry výrobce neodhalil, není ani jasné, zda se robot na trh podívá již tento rok, z toho, co ale výrobce odhalil se bude jednat o velmi výjimečný stroj. 

Mammotion v minulém roce na český trh přinesl robota Luba, který překvapil designem připomínající formuli, tak i bezdrátovou navigací a dokonce hned dvojicí břitových hlav. U modelu Yuka máme sice design trochu pozměněný a z toho vyplývá, že Yuka nebude mít tak úžasnou svahovou dostupnost jako roboti s pohonem 4x4, i tak se nebojím říct, že zvládne většinu svahů na běžných zahradách. Dnes je totiž běžné, že roboti zvládnou svah o sklonu 20 stupňů a více. 

Co ale z původní Luby zůstává, tak je chytrý systém dvojice břitových hlav, které nesmírně zrychlují sečení robota. Kombinace širokého záběru a sekání v řádce umožňuje posekání 200m2 za pouhou hodinu. Roboti Luba i Yuka, tedy stráví na trávníku méně času, než jakákoliv konkurence. Upravená konstrukce navíc nože posunula i výrazně do přední části robota, to přispěje nejen k lepšímu dosekávání krajů, ale i k lepšímu sekání rohů. Samozřejmostí je pak nastavení výšky sečení z aplikace.

Yuka Mammotion

Mammotion Luba 3000

Luba Mammotion 3000 nabídla sečení bez obvodového drátu a pohon 4x4. Vepředu dokonce s kolečky omni-wheels pro snadné otočení na místě.
Yuka Mammotion

Mammotion Luba 5000

Luba Mammotion 5000 přišla s vyšší kapacitou baterie a tedy i možností posekat zahrady o velikosti až 5000m2. Přitom tito roboti zvládli svah až 70%. Chyběla jim ale kamera. 
Yuka Mammotion

Yuka umí kreslit

Trochu přihlouplá funkce sekačky, je možnost obsekávat trávník do libovolných tvarů. Drobní živočichové, kteří se v trávě schovávají vám poděkují, když se na vašem trávníku objeví vaše osobní logo, ve kterém naleznou útočiště, vás ale určitě nepotěší, když vám vaše drahá polovička vypíše domácí práce i na trávník. Je to ale ukázka, jak přesnou navigaci Mammotion má.

Nezbývá nám než čekat na další informace o tomto zajímavém robotovi. Je těžké prozatím odhadovat, zda Yuka bude samostatná řada, pro menší zahrady, nebo kompletně nahradí stávající řadu. Podle toho co zatím ale víme, se bude jednat o význameného konkurenta všem robotickým sekačkám na trhu. 

Chcete se zapojit do testování?

Mammotion připravil i beta testování pro prvních pár šťastlivců. Přihlásit se k němu můžete ZDE.

Novinky Segway Navimow - CES 2024

Novinky Segway Navimow

Každoroční veletrh spotřební elektroniky odehrávající se v Las Vegas se letos koná ve dnech 9 až 12 ledna. Můžeme čekat hromadu novinek ve světě elektroniky, tradičně nejvíc pozornosti si vezmou značky jako Samsung Sony a další. Můžeme očekávat hromadu nových telefonů praček ledniček televizí a dalšího, nás však bude zajímat co připravují výrobci robotických sekaček. 

Zatím máme pouze pozvánku s obrysem sekačky, nicméně můžeme potvrdit, že robot opět bude mít nožovou hlavu, která bude na boku sekačky pro dosekávání stran. Pravděpodobně se nezmění ani digitální číselník z původního modelu. 

Můžeme se tedy zamyslet nad tím, co Segway změní. Mnoho uživatelů doufá v odstranění porodních bolestí, na které Segway trpěl. Nejviditelnější problémy bylo nerespektování mapy a ztráty signálu a v posledním roce i zatékání do kamery Vision Fence. Doufejme tedy, že VisionFence se stane součástí sekačky a dodatečný nákup už nebude zapotřebí. Mnoho zákazníků by potěšila možnost připojit dvě antény k jedné sekačce, nebo aspoň odpojení antény od nabíjecí stanice, aby si jí zákazníci mohli umístit třeba na druhý konec zahrady, tak aby co nejlépe pokryla trávník signálem. 

Budeme pro vás novinky z CESu sledovat a určitě o všech sekačkách a dalších věcech budeme informovat. 

Třetí prototyp Tesla Bota Optimus

Robotika se stále posouvá a už se blíží čas, kdy se humanoidní roboti začnou vyrábět ve velkém. Nejpokročilejší roboti pochází z firmy Boston Dynamics známé třeba díky robotovi spot, se kterým pracují i čeští vědci. 

Do tohoto segmentu se snaží proniknout i americká automobilka Tesla a ta dnes představila už třetí prototyp svého Tesla-Bota. Robot je rychlejší, lehčí a má i lepší motoriku rukou. Robot bude doprovázen i umělou inteligencí, která bude velmi pokročilá a bude mít základy ze softwaru samořiditelných aut, které Tesla testuje v USA. Máme tedy adepta na prvního humanoidního robota, který se dostane na trh. 

 

Vás samozřejmě zajímá, kdy vám robot umyje okna a poseká dříví. Bohužel to zatím můžeme pouze odhadovat. Jakmile bude Tesla-Bot schopný složitější práce, budou jeho první úkoly na výrobní lince Tesly, kde nahradí dělníky montující elektroauta. Navíc šéf Tesly Elon Musk má v oblibě nedodržování termínů, které si sám dá. 

Robot je stále jen prototyp, avšak již třetí funkční prototyp co tesla za poslední dva roky ukázala.Elon má taky pádný důvod jeho vývoj co nejvíc urychlit, kvůli ušetření peněz na pracovnících a taky protože má šanci být první velký výrobce humanoidních robotů s širokým využitím. Kdy myslíte, že se dočkáme finálního kusu? Chtěli byste vůbec něco takového doma?

7 položek celkem